close
تبلیغات در اینترنت
"آقازادگي " مهدي هاشمي نبايد مانع رسيدگي به اتهامات وي شودبه گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاري فارس، مهدي هاشمي رفسنجاني فرزند اكبر هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام پس از اغتشاشات ايام پس از انتخابات 22 خرداد، در اوايل شهريور سال جاري به يكباره كشور را به مقصد لندن ترك كرد كه پيرو آن سوالات فراواني در اذهان عمومي راجع به اين اقدام فرزند رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام شكل گرفت.
بسياري از داشجويان،‌ مردم و كارشناسان، رفتن مهدي هاشمي به لندن را با مسائل مطرح شده درباره وي مبني بر دست داشتن در اغتشاشات پس از انتخابات، بدون ارتباط نمي‌دانستند و خواستار بازگرداندن وي به ايران براي حضور در دادگاه بودند؛ مسئله‌اي كه هم‌اكنون نيز به قوت خود باقي است.

دراين ميان دانشجويان و فعالان دانشجويي خواستار رسيدگي به اتهامات كساني هستند كه در دادگاه‌هاي اغتشاشات پس از انتخابات از آنها نام برده شد.

"مهدي هاشمي " يكي از اين افراد است كه به اعتقاد فعالان دانشجويي، بدون دليل و به بهانه تدريس و ماموريت از سوي دانشگاه آزاد، بيش از 6 ماه است كه كشور را ترك كرده و همچنان خيال بازگشت ندارد. ماموريتي كه مسئولان رده بالاي دانشگاه آزاد نيز از آن اظهار بي‌اطلاعي مي‌كنند و توضيحي در اين باره نمي‌دهند.

* شائبه فرار مهدي هاشمي جدي‌تر شده است

در همين‌باره محمد ذوقي مسئول سياسي بسيج دانشجويي دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاري فارس، در خصوص حضور 5 ماهه مهدي هاشمي در لندن و عدم اطلاع اعضاي هيئت‌امناي دانشگاه آزاد از جزئيات مأموريت وي در خارج از كشور، گفت: يكي از مهمترين نكاتي كه در خصوص حوادث پس از انتخابات حائز اهميت است، اين است كه همانطور كه مردم با حضور پرشور خود در حماسه 9 دي و 22 بهمن‌ماه برخورد با سران فتنه را خواستار شدند، قوه‌قضائيه نيز بايد با اقتدار و عدالت با دانه‌درشت‌هاي اغتشاش‌گران و سران فتنه بدون هيچ‌گونه اغماضي برخورد كنند.

وي افزود: يكي از اين افراد كه در محافل رسانه‌اي مطرح بوده و از سوي دادستاني تخلفاتش مطرح و در حال پيگيري است، مهدي هاشمي است.

اين فعال دانشجويي خاطرنشان كرد: مهدي هاشمي به گفته برخي مسئولان دانشگاه آزاد براي توسعه دانشگاه آزاد و رسيدگي به امورات اين دانشگاه به لندن سفر كرده است، حال بايد توجه داشت، اگر وي از سوي مسئولان دانشگاه آزاد به اين امر مامور شده است چرا اعضاي هيئت‌امناي اين دانشگاه از جزئيات ماموريت وي و حضور مهدي هاشمي در خارج از كشور خبري ندارند.

ذوقي در ادامه تصريح كرد: يكي از اين مسئولان كه به مرد شماره 2 دانشگاه آزاد معروف است، كريم زارع است كه از جزئيات سفر مهدي هاشمي اطلاعي ندارد، پس نتيجه مي‌گيريم، اين موضوع يك دروغ است و مي‌خواهند به گريختن وي از كشور پوشش بگذارند تا به تخلفاتي كه مهدي هاشمي در ايام اغتشاشات پس از انتخابات رياست‌جمهوري دوره دهم پيش آورده است، رسيدگي نشود.

مسئول سياسي بسيج دانشجويي دانشگاه تهران تاكيد كرد: به نظر مي‌رسد اگر مهدي هاشمي به امورات حقي از كشور خارج شده و تخلفي انجام نداده و آقازاده بودن وي تاثيري در روند پيگيري قضايي وي نداشته است، راه آن اين است كه در دادگاهي كه شكل مي‌گيرد، حاضر شده و پاسخگو باشد. تشكيل شدن اين دادگاه و تبرئه شدن وي اگر از موضع حق صحبت كند مطمئنا به وي كمك خواهد كرد.

وي با تاكيد بر اينكه اگر مهدي هاشمي حضور پيدا نكند و به فرار خود ادامه دهد، مشخص مي‌شود كه وي تخلفات مهمي را در ايام اغتشاشات طرح‌ريزي كرده، خاطرنشان كرد: با ادامه فرار مهدي هاشمي اين‌گونه به نظر مي‌رسد كه وي از ترس صدور احكامي در اين خصوص كه توسط دستگاه قضائي كشور صادر خواهد شد، به مسافرت صوري خود پايان نخواهد داد.

* "آقازادگي " مهدي هاشمي نبايد مانع رسيدگي به اتهامات وي شود

محسن محمدي دبير فرهنگي اتحاديه اسلامي دانشجويان نيز در اين خصوص، اظهار داشت: با توجه به صحبت برخي مسئولان كشور و همچنين اظهارات متهمان دادگاه‌هاي اغتشاشات مربوط به مسائل پس از انتخابات، نقش مهدي هاشمي در حوادث قبل و پس از انتخابات آشكار است.

وي همچنين با اشاره به ارجاع پرونده مهدي هاشمي به دادسرا، ادامه داد: با توجه به همه اين دلايل حضور مهدي هاشمي در كشور و ارائه پاسخ به مسائل مربوط به خود و همچنين روشن شدن زواياي مختلف نقش وي در حوادث پس از انتخابات كاملا ضروري است.

دبير فرهنگي اتحاديه جامعه اسلامي دانشجويان تصريح كرد: حضور طولاني مهدي هاشمي در خارج از كشور و عدم مراجعت وي به ايران بالاترين دليل براي اثبات نقش وي در اتفاقات پس از انتخابات است و مي‌تواند دليل محكمي باشد مبني بر اينكه وي مجرم است.

محمدي با اشاره به اينكه نبايد عده‌اي فكر كنند كه چون آقازاده هستند با افراد عادي كه يك جرم مشابه را مرتكب شده‌اند فرق مي‌كنند، تصريح كرد: مطالبه و خواست عمومي مردم اين است كه همان‌گونه كه به جرم افراد عادي رسيدگي مي‌شود به جرم اين افراد هم رسيدگي شود.
وي با بيان اينكه برخي از متهمان در دادگاه‌‌هاي اغتشاشات پس از انتخابات عنوان كردند كه فريب چنين افرادي را خورده‌اند و امثال مهدي هاشمي آنها را بازي داده‌اند، تاكيد كرد: درخواست ما از قوه قضائيه اين است كه مهلتي را براي حضور مهدي هاشمي در كشور تعيين كند و اگر ايشان در اين مدت به كشور بازنگشتند فرآيند رسيدگي به پرونده وي را آغاز كرده تا هر چه زودتر مسئله اتهامات مهدي هاشمي مشخص شود.

* قوه قضائيه بايد مهدي و فائزه هاشمي را مانند ساير متهمان محاكمه كند

يكي ديگر از فعالان دانشجويي زهرا احمدي عضو شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت بود كه با اشاره به اينكه بايد با تمامي مردم بر طبق قانون برخورد و رفتار كرد، اظهار داشت: رفتار قانوني با مردم بيانگر اين مطلب است كه قانون چارچوب مشخصي داشته و همگان بر اجراي آن الزام دارند.

وي با بيان اينكه اجراي قانون بايد در خصوص افرادي كه داراي مسئوليت بوده و شغل‌هاي حساس دارند، به صورت جدي‌تري اعمال شود، تصريح كرد: برخورد قانوني با مسئولان باعث مي‌شود تا مردم بدانند كه قانون فقط براي آنها به وجود نيامده است و در واقع قانون چارچوبي است تا از روي دادن تخلف به خصوص از ناحيه مسئولان جلوگيري كند.

اين فعال دانشجويي با بيان اينكه مسئولان بايد پاسخگوي عملكردهاي خود باشند، گفت: البته مسئولان بايستي در خصوص عملكرد نزديكان خود نيز پاسخگو باشند، زيرا در بسياري از موارد نزديكان مسئولان با سوء استفاده از موقعيت مسئولان نزديك خود به رفتارهاي غيرقانوني دست مي‌زنند.

احمدي با اشاره به اينكه متاسفانه در طي سال‌هاي اخير بحث آقازاده‌ها به صورت جدي در سطح جامعه مطرح شده و مردم نيز رسيدگي به تخلفات اين افراد را خواهانند، خاطرنشان كرد: بايد با افرادي كه به نام آقازاده در سطح جامعه شناخته مي‌شود مانند افراد عادي بر طبق قانون رفتار كرد. زيرا آنها به دليل موقعيت خود نسبت به ساير مردم امكان تخلف بيشتري دارند به همين دليل بايستي قانون نيز در قبال آنها به صورت جدي‌تري اعمال شود.

عضو شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت در ادامه با اشاره به مهدي هاشمي رفسنجاني فرزند رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار داشت: متاسفانه وي به گفته مسئولان امنيتي و قضايي كشور در حوادث بعد از انتخابات جزو هسته اصلي بوجود آوردنده بود، اما به دليل بعضي از اهمال‌كاري‌ها از كشور خارج شد و دستگاه قضايي نتوانست وي را براي ارائه توضيحات به دادگاه فرا خواند.

وي با تاكيد بر اينكه بايستي همه افراد مطابق يك قانون مورد مواخذه قرار گيرند، گفت: مهدي هاشمي اگر خود را بي‌گناه مي‌داند، بايستي در دادگاه حاضر شده و مباحث خود را مطرح كند، اگر متخلف بود با وي برخورد شود و اگر بي‌گناه بود، مطمئنا مسئله مشخص خواهد شد.

احمدي‌ اضافه كرد: متاسفانه مهدي هاشمي مدتي پيش به بهانه رسيدگي به دفاتر دانشگاه آزاد در خارج از كشور از ايران خارج شد و به انگلستان سفر كرد و همچنان هم در خارج از كشور به سر مي‌برد و با توجه به اعترافاتي كه در دادگاه در خصوص نقش وي در شكل‌گيري حوادث بعد از انتخابات شده است، بايد دستگاه قضايي براي بازگرداندن مهدي هاشمي به كشور اقدام جدي انجام دهد كه متاسفانه شاهد رخ دادن چنين اقدامي از سوي دستگاه قضا نيستيم.

اين فعال دانشجويي با اشاره به حضور فائزه هاشمي رفسنجاني ديگر فرزند رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در اغتشاشات بعد از انتخابات اظهار داشت: اين فرزند اكبر هاشمي رفسنجاني در خارج از كشور به سر نمي‌برد و حضور وي نيز در اغتشاشات بعد از انتخابات به وضوح مشاهده شده است، ولي سوال اينجاست كه چرا دستگاه قضايي همچنان از احضار وي به دادگاه براي ارائه توضيحات خودداري مي‌كند؟

* پيش از خروج فائزه هاشمي از كشور بايد به اتهامات وي رسيدگي شود

حامد تيموري دبير سياسي اتحاديه جامعه اسلامي دانشجويان نيز با اشاره به اينكه در زمان حكومت حضرت علي (ع) شاهد آن بوديم كه ايشان در كنار يك فرد يهودي در دادگاه مي‌نشست، گفت: در حكومت اسلامي هيچ كس در مقابل قانون مصونيت ندارد.

وي ادامه داد: با توجه به حوادث پس از انتخابات و اعترافات متهمان در دادگاه‌هاي رسيدگي به اغتشاشات پس از انتخابات، انگشت اتهام به سوي فرزندان هاشمي نشانه رفته است كه در حوادث پس از انتخابات حضور داشتند.

دبير سياسي اتحاديه جامعه اسلامي دانشجويان با بيان اينكه قوه قضاييه بايد با فراخوان فائزه و مهدي هاشمي درخواست محاكمه آنها را پيگيري كند، تاكيد كرد: اگر چه آقاي هاشمي رفسنجاني از بي‌گناهي فرزندانشان صحبت مي‌كند اما تاخير 5 ماهه مهدي هاشمي هيچ توجيهي ندارد.

تيموري با بيان اينكه انتظار مي‌رود دادگاه رسيدگي به اتهامات مهدي و فائزه هاشمي زودتر برگزار شود، تاكيد كرد: حال كه آقاي هاشمي مطمئن هستند فرزندانشان بي‌گناهند انتظار مي‌رود كه مهدي هاشمي هر چه زودتر به كشور برگردانده شود و دادگاه وي به صورت علني برگزار شود.

وي در پايان گفت: قوه قضائيه بايد تا قبل از آنكه فائزه هاشمي هم همچون مهدي به بهانه‌اي همچون رسيدگي به مشكلات ورزشي بانوان به نقطه‌اي از دنيا رفته و از دست قانون بگريزد، او را به دستگاه قضايي احضار و نسبت به اتهامات وي بازخواست به عمل بياورد.

* نيروهاي امنيتي ‌مهدي هاشمي را همانند شهرام جزايري به كشور بازگردانند

يكي ديگر از فعلان دانشجويي محمد محمدي مسعودي عضو شوراي مركزي اتحاديه‌ انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان مستقل دانشگاه‌هاي سراسر كشور بود كه با اشاره به حضور حماسي ملت ايران در راهپيمايي 22 بهمن امسال و همچنين حماسه بي‌نظير ملت در 9 دي را داراي پيام‌هايي براي دوست و دشمن در داخل و خارج كشور برشمرد و تصريح كرد: اين خروش ملت نشان داد كه ملت همانند حضور بي‌نظير در انتخابات 22 خرداد و ثبت افتخاري براي كارآمدي مردم سالاري ديني به عنوان بهترين مدل براي اداره جامعه در دنياي كنوني، يك دل و منسجم و متحد، حول محور ولايت و اميد به آينده، عزم خود را براي پيشرفت مبتني بر عدالت در دهه چهارم انقلاب اسلامي جزم كرده است.

وي تلاش شبانه‌روزي جوانان و دانشمندان اين مرز و بوم و جهاد علمي آنها و پيشرفت‌هايي كه هر روز شاهد آن هستيم را مؤيد عزم جزم ملت ايران براي پيشرفت مبتني بر عدالت دانست و افزود: دشمن پيام اين اتحاد و انسجام را در 22 بهمن دريافت كرد و مشاهده مي‌كنيد در موضع انفعال قرار گرفته است، ولي آنچه كه باعث تعجب است اين است كه چرا مسئولان امر به يكي از پيام‌ها و درخواست‌هاي شفاف ملت در 9 دي و 22 بهمن جامع عمل نمي‌پوشاند.

اين فعال دانشجويي اضافه كرد: ملت بارها و بارها از مسئولان خواسته با كساني كه در مقابل اين ملت ايستادند، جمهوريت نظام را بلافاصله پس از انتخابات زير سئوال بردند، در برابر آراي ملت تمكين نكردند، پا را فراتر نهاده و به خود اجازه دادند كه اسلاميت نظام و مردم را زير سئوال ببرند و اهانت كنند و خون به دل ملت كرده و دشمنان اين ملت را شاد كردند، برخورد قانوني كنند؛ با كساني كه به طراحي و پشتيباني اين مسائل ‌متهم هستند ‌و تلاش داشتند تا آتش‌فشان‌هاي نامه‌ كذايي را به رخ بكشند، برخورد قانوني كنند؛ با كساني كه از اموال دانشگاهي كه انگار ارث خانوادگي آقايان است در اغتشاشات استفاده كردند، برخورد قانوني كنند.

مسعودي در ادامه با طرح اين پرسش كه مهدي هاشمي رفسنجاني اگر متهم است و طبق گفته مسئولان تحت پيگرد قضايي قرار دارد چرا به كشور بازگردانده نمي‌شود تا محاكمه شود؟ تأكيد كرد: چگونه نيروهاي امنيتي و اطلاعاتي مي‌توانند شهرام جزايري‌ها را به داخل كشور بازگردانند و محاكمه كنند، اما مهدي هاشمي رفسنجاني را نمي‌توانند بازگردانند؟

وي با اشاره به خروج مهدي هاشمي از كشور در 5 ماه گذشته تحت عنوان بازرسي از واحدهاي دانشگاه آزاد در انگليس، اين سوال را مطرح كرد كه جاسبي خرج مهدي هاشمي رفسنجاني را از جيب كدام خانواده بدبختي كه با هزار مشقت و بدهي فرزند خود را به دانشگاه آزاد فرستاده، تأمين مي‌كند؟

عضو شوراي مركزي اتحاديه‌ انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان مستقل همچنين تأكيد كرد: آقايان بدانند ملت ايران انقلاب كرد كه تبعيضي در اين مملكت نباشد و مسئله‌اي به نام آقازادگي در اين مملكت اتفاق نيفتد، چراكه تمامي ملت ايران آقازاده هستند.

مسعودي از آيت‌الله آملي لاريجاني رئيس دستگاه قضايي كشور خواست اگر نمي‌تواند داد اين مردم را بستاند و به وظيفه الهي خويش عمل و به حرف‌هاي روز معارفه خويش پايبند باشند، استعفا دهد.

وي با مسئول دانستن رئيس دستگاه قضا در پيشگاه خدا، رهبري و ملت زجر كشيده و در پيشگاه خون شهدا و امام عزيز گفت: آيت‌الله آملي لاريجاني بداند كه در اجراي عدالت تمام ملت ايران پشتيبان وي هستند و اكنون زمان تساهل و تسامح نيست.

عضو شوراي مركزي اتحاديه‌ انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان مستقل در پايان كنار گذاشتن مصلحت‌سنجي‌هاي خيالي و عمل به وظيفه قانوني با اجراي دقيق و سريع عدالت و برخورد با قانون‌شكنان را خواسته ملت ايران در 22 بهمن و 9 دي از رئيس قوه قضائيه دانست.

* عدم بازگشت مهدي هاشمي به كشور نوعي دهن‌كجي به قانون است

مهدي اميريان عضو شوراي عمومي دفتر تحكيم وحدت نيز در گفتگو با خبرنگار ما، اظهار داشت: متاسفانه امروز جرياني در كشور به وجود آمده كه نه تنها احترامي براي جامعه قائل نيست بلكه قانون را نيز تا جايي مي‌پذيرد كه باعث به خطر افتادن منافعش نباشد.

وي ادامه داد: نمونه بارز اين افراد خانواده آقاي هاشمي است كه متاسفانه هم از طريق رانت سياسي و هم از طريق نفوذ، عدالت سياسي را به زير سئوال برده و از طريق جمع‌آوري ثروت‌هاي بي‌حد و حصر با ساخت سازه‌هاي قدرت براي خود، عدالت اقتصادي را نيز به زير سوال بردند.

اين فعال دانشجويي با تاكيد بر اينكه اتفاقات و حوادث بعد از انتخابات پيش از بيش چهره واقعي اين افراد را براي مردم نمايان ساخت، خاطرنشان كرد: در اين زمان مردم دانستند كه شعارهاي اين افراد طبلي تو خالي است و ماهيت واقعي اين افراد براي مردم مشخص شد.

اميريان با اشاره به اينكه افرادي مانند مهدي هاشمي بايد در دادگاه افكار عمومي و هم در قبال قوه قضائيه پاسخگو باشند، گفت كه قطعا افكار عمومي محاكمه جدي‌تر و گسترده‌تري را نسبت به اين افراد پيگيري خواهند كرد.

عضو شوراي عمومي دفتر تحكيم وحدت با بيان اينكه فرزندان آقاي هاشمي رفسنجاني بايد به دستگاه قضا و به افكار عمومي پاسخگو باشد، خاطرنشان كرد: اقدام مهدي هاشمي در خروج كشور در واقع نوعي دهن‌كجي به قانون به شمار مي‌رود به همين دليل مسئولان دستگاه قضا بايستي در اين خصوص اقدامات جدي‌تري را انجام دهند و وي را براي ارائه توضيحات به كشور فرا بخوانند.

وي با اشاره به حضور فائزه هاشمي رفسنجاني در اغتشاشات بعد از انتخابات تصريح كرد: دستگاه قضا هم اكنون مي‌تواند با دعوت از فائزه هاشمي براي حضور در دادگاه از وي در خصوص عملكردش در اغتشاشات بعد از انتخابات توضيح بخواهد و اجازه ندهد كه همچنان بعضي فرزندان مسئولان بتوانند با استفاده از موقعيت پدران خود بر خلاف قانون رفتار كنند.

اميريان در پايان خاطر نشان كرد: محاكمه تمامي متخلفان به خصوص افرادي مانند مهدي و فائزه هاشمي باعث مي‌شود كه مردم بدانند دستگاه قضايي در مسير عدالت گام بر مي‌دارد.
+ نوشته شده در  شنبه 7 فروردين 1389;ساعت 9:32;  توسط خانی;